So at the end of the day we payed 5.5$ for a banana and an orange?


#1

Woaw, nice scam Code Accademy


#2

Hi @neoombra,

Actually, the exercises do not specify what units of currency we are using. If the prices are in rupees, 5.5 is a terrific deal. If they are in dollars, it’s on the expensive side. If they are in Bitcoins, it’s terrible deal.

A great project for some extra practice would be to write a Python program that converts prices in various currencies to dollars.


#3

This topic was automatically closed 7 days after the last reply. New replies are no longer allowed.